شبکه کردن چند کامپیوتر با سوئیچ

در ابتدا باید کارت شبکه روی هر سیستمی که قصد شبکه کردن آن را داریم نصب و راه اندازی شده باشد.


اگر ما بخواهیم فقط دو کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنیم نیاز داریم به یک کابل مخصوص به نام Back to Back یا Crossover .


در صورتی که بیش از 2 کامپیوتر را بخواهیم شبکه کنیم می توانیم از یک سوئیچ استفاده کنیم،سپس با استفاده از کابل های شبکه استاندارد،یک کابل از هر کامپیوتر به سوئیچ وصل میکنیم.


پس از آنکه اتصالات سخت افزاری شبکه راه اندازی شد وارد بخش تنظیمات کنترل پنل ویندوز شده و گزینه Network and Sharing را انتخاب می کنیم سپس روی آیتم Local Area Connection کلیک می کنیم و در پنجره ای که باز میشود دکمه Properties را می زنیم در پنجره ای که برای شما باز می شود گزینه Internet Protocol Version4 TCP/IPV4 را انتخاب کرده و بر روی آن 2 بار کلیک کنید تا پنجره ای برای وارد کردن تنظیمات آی پی برای شما نمایش داده شود.


در رایانه شماره 1 به طور مثال ما آیتم IP Address را 192.168.1.10 وارد می کنیم و برای کامپیوترهای بعدی رنج آی پی را 192.168.1.xدر نظر می گیریم که X بین 1 تا 254 می تواند باشد.یک نکته حایز اهمیت است که آی پی هر کامپیوتر باید منحصر به فرد و تکراری نباشد.


در قسمت Computer Name هم باید نام کامپیوترها متفاوت باشد و در یک گروه کاری (workgroup) باشند.


- در صورتی که علامت ضربدر قرمز رنگی روی کارت شبکه نمایش داده شود نشان دهنده این است که کامپیوترهای شما از لحاظ کابلی و سخت افزاری خوب پیاده سازی نشده است.


- در صورتی که علامت تعجب زرد رنگی روی کارت شبکه نمایش داده شود بدین معناست که تنظیمات شبکه مشکل دارد.


اگر موارد فوق به شکل صحیح پیاده سازی شده باشد شبکه آماده است.


برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات می بایست روی پوشه مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Properties را زده و در پنجره نمایش داده شده وارد تب sharing شوید و بعد آیتم Advanced Sharing را انتخاب کرده و تیک گزینه share this folder را بزنید تا دیگران بتوانند از فایل به اشتراک گذاشته شما استفاده کنند.در ضمن در همان قسمت شما می توانید با استفاده از گزینه Permission سطح دسترسی فایل به اشتراک گذاشته خود را تعیین کنید.